Kodulehe loomine eeldab, et kliendil on valitud domeeninimi ja kodulehe majutus (ingl. web hosting service). Püüan siinkohal natuke selgitada, mida tähendab domeeninime registreerimine ja kodulehe majutus.

Domeenimi on vabalt valitav nimi, mille kaudu koduleht üles leitakse - see on nimeline veebiaadress. Domeeninime omamine ei pea tähendama, et koduleht ka tegelikult olemas on. Kui aga soovitakse luua oma kodulehte, peab lisaks registreeritud nimele olema ka koht, kus kodulehe sisu hoitakse. Niisiis koosneb kodulehe omamine kahest osast:

  • registeeritud nimest
  • mingis veebiserveris olevast asukohast, kus kodulehe sisu hoitakse

Need kaks teenust on eraldi hinnaga ja mõlemad kulud tuleb kodulehe omanikul tasuda, kui ta soovib kodulehte omada. Juhul, kui on olemas oma server - nagu näiteks minul kahr.ee - siis saab kodulehte hoida ka isiklikus serveris ja siis pole vaja majutusteenust eraldi osta. Üldiselt on siiki mõistlik kasutada teenusepakkujaid, kes suudavad servereid korrektselt hallata ja turvalisena hoda.

Domeeninime saab registreerida erinevate tippdomeenide alla. Eesti tippdomeeni (.ee) registreerimise reeglid on leitavad Eesti Interneti SA kodulehelt. Olen valmis domeeninime registreerimisel abistama, kuid domeeninime registreeritakse kliendi nimele ja ka registreerimise tasu tuleb maksta kliendil otse registripidajale. Eesti akrediteeeritud registripidajate loetelu leiab siit: https://internet.ee/registripidajad/akrediteeritud-registripidajad. Registripidaja haldab nimeserveri kirjeid. Sageli on registripidajatel iseteeninduskeskkonnad, kus klient saab ise oma domeeni himeserveri kirjeid hallata. Registreerida saab peale .ee domeeni ka paljusid muid domeene. Domeeninime registreerimise hind sõltub tippdomeeni haldaja poolt kehtestatud tingimustest.

Kodulehe majutusteenust pakuvad samuti paljud IT-firmad, ühe loetelu võib leida näiteks siit: http://www.neti.ee/cgi-bin/teema/ARI/Side/Andmeside_ja_Internet/#Hosting. Milline hostinguteenus täpselt sobiv on, sõltub vajadustest ja soovidest. Enamasti pakuvad registripidajad lisaks registreerimisteenusele ka majutusteenust. Üldjuhul lihtsa kodulehe majutus väga suuri nõudmisi veebiserverile ei esita ja seega võib valida mõne odavama teenusepakkuja. Kuna ma ise olen väikeettevõtja, siis toetan ka selles osas väikeetevõtjat - partnerina pakun majutusteenust Kask & Kask OÜ veebiserveris - hinnaks 4.- € kuus. Kuid klient on alati vaba valima just temale sobivat majutusteenust, mis hinna ja võimaluste osas kliendi huvidele kõige paremini vastab - ja selle saab kindlaks teha igal konkreetsel juhul eraldi.